Zayıflatan Tohumlar Nelerdir?

Birçok insan fazla kilolarından kurtulmak ve zayıflamak ister. Bundan dolayı da birçok yöntem uygulanır ve çeşitli besin maddelerinden yararlanılır. Bu besinlerden biri de bitki tohumlardır. Biz de bu tohumları öğrenmek isteyenler için bu yazımızda zayıflatan tohumlar hakkında bazı bilgiler paylaştık. Bakalım bu tohumlar ve etkileri nelermiş?

1.Chia Tohumu

Chia tohumlarını istediğiniz her yiyecekle birlikte tüketmeniz veya istediğiniz her yiyeceğe katabilmeniz mümkündür. Mesela protein barlar, smoothie, salatalar, yoğurtlar, sebze suları, meyve sularının içerisine chia tohumu ekleyerek besin değerini yükseltebilirsiniz. Herhangi bir kronik rahatsızlığa sahip değilseniz Chia tohumundan faydalanabilirsiniz. Diyabetliler (Tip 1 ve Tip 2), zayıflamak isteyenler, Çölyak rahatsızlığı bulunanlar, hiperkolesterolemi rahatsızlığı olanlar, sporcular, vejetaryenler Chia tohumu kullanabilirler.

chia-1

2.Keten Tohumu

Keten tohumu, sindirim sistemi için oldukça faydalı bir besindir. İçerdiği lifler sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemini rahatlatır. Bu yönüyle bağırsaklar için oldukça yararlıdır. Ayrıca erkekler için prostat kanseri, kadınlar içinse meme kanserini önleyemeye yardımcı olur.

keten

3.Çörekotu

Çörek otunun birçok faydasının bulunmasının yanı sıra en önemli özelliklerinden biri de zayıflamaya destek olmasıdır. Yemeklerden yaklaşık 1 saat kadar önce 1 çay kaşığı kadar çörek otu veya çörek otu yağını yanında bir bardak su ile birlikte yutmalısınız. Yağını kullanıyorsanız mutlaka saf ve soğuk sıkım olanı tercih edin. Böylelikle yemeklerde daha kolay doyma hissine kavuşursunuz.

corekotu

4.Tere Tohumu

Zayıflatan bitkiler içerisinde en az bilinenlerden olan tere tohumunun, sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Tiroit bezi sorunları bulunan kişilerin metabolizmalarında oluşan yavaşlamaları gideren tere tohumu, bu özelliği sayesinde hem zayıflamak isteyenlere hem de tiroit şikayeti bulunan kişilere yardımcı olmaktadır.

tere

5.Balkabağı Çekirdeği

Kabak çekirdeği de zayıflamaya yardımcı olan bir diğer tohumdur. Günlük olarak 1 avuç kadar kabak çekirdeği tüketmek zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

balkabagi

6.Nar Çekirdeği

Nar çekirdeğinin en önemli özelliklerinden biri idrar söktürücü olmasıdır. Bu sayede de vücutta bulunan toksinlerin daha kolay atılmasına yardımcı olur. Rahat atılan toksinlerden dolayı da kilo verme işlemine yardımcı olur.

7.Biberiye Tohumu

Biberiye tohumu, mide ve bağırsakların düzenlenmesine katkı sağlar. Böylelikle sindirime yardımcı olur. Yağlı yiyecekler tükettiğiniz zamanlarda biberiye tohumu kullanarak sindiriminizi rahatlatabilirsiniz.

biberiye

8.Ardıç Tohumu

Ardıç tohumu, idrar söktürücü ve yağ yakıcı özelliği sayesinde zayıflamak isteyenlerin kullanabileceği tohumlardan biridir. Fakat ardıç tohumu fazla kullanıldığında böbreklere zarar verebilmektedir. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Bakın: Diyet Kategorimiz İçin Tıklayın.

nar-cekirdegi