Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İçin Gereken Besinler

Günümüzde kadınların en büyük sorunlarından biri de hiç şüphesiz canlı ve pürüzsüz bir cilde sahip olamamaktır. Bazı kadınlar bunu sağlamak için pek bir şey yapamasalar da bazı kadınlar da oldukça pahalı kozmetik ürünleri ile bunu sağlamaya çalışıyorlar. Fakat harcanan bu kadar para bazen yeterli olmuyor. Cilt bakım kremleri, kürler ve maskeler elbette canlı ve pürüzsüz bir cilt için gerekli olan şeyler fakat tek başlarına yeterli değiller. Daha önceki yazılarımızda cilt bakımı ve yumuşak bir cilde nasıl sahip olabileceğimiz hakkında bilgiler vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise canlı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için hangi besinlerden faydalanmamız gerektiği hakkında ufak bilgiler vereceğiz.

Boyalı Saçlar İçin Renk Koruma Yöntemleri

Öncelikle her zaman belirttiğimiz gibi sağlıklı yaşamayı ön planda tutmanızı tavsiye ederiz. Zararlı alışkanlıklardan kurtulup, egzersiz yapmanız hem vücut için hem de cilt sağlığınız için oldukça önemlidir. Peki bunu hangi besinlerle destekleyebiliriz?

1.Somon Balığı

İlk olarak bir balıkla başlayalım. Cilt için gerekli olan vitaminlerden biri olan D vitamini Somon balığında fazlasıyla mevcut durumda. Ayrıca içeriğindeki omega 3 sayesinde de cildin güzelleşmesine katkı sağlıyor. Bunun yanı sıra ergenlik sivilcelerinin de geçmesine yardımcı oluyor.

2.Meyveler

Meyveler de cilt için gerekli olan vitaminleri oldukça fazla bulunduruyor. Kiraz, çilek, kırmızı üzüm, gibi meyveler cildin güzelleşmesine katkı sağlıyor ve ergenlik dönemindeki sivilcelerin azalmasında önemli rol oynuyor. Bu nedenle ergenlik döneminde olan ve sivilcelerle başı dertte olan gençler bu meyveler sayesinde sivilcelerinden kurtulabilirler. Bir diğer meyvemiz ise papaya. Papaya meyvesi ise cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. Bildiğiniz gibi güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak cildi önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle imkanı olanların mutlaka bu meyveyi tüketmesini tavsiye ederiz.

siyah_uzumler papaya cilek

3.Sebzeler

İlk olarak kereviz ile başlayalım. Kereviz içeriğindeki K vitamini ile hem vücut hem de cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Vücudun kan dolaşımını düzenleyen bir sebze olan kereviz, bu sayede cildin de yeteri kadar oksijen almasına ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra kırmızı dolma biberi mutfağınızdan eksik etmemeye özen gösterin. İçeriğindeki C vitamini sayesinde cildinizin daha canlı olmasına olanak sağlıyor.

meyve-kalori-kadin-sli

4.Çikolata

Çikolata hemen her kadının sevdiği fakat kilo alma korkusuyla oldukça uzak durduğu bir yiyecek. Fakat bitter çikolatalar içeriğindeki antioksidanlar ile cildin daha canlı ve güzel görünmesine yardımcı oluyor. Az da olsa bitter çikolata yemeyi ihmal etmemenizi öneririz.

5.Hindistan Cevizi

Antibakteriyal bir özellikte olan Hindistan cevizi yağı, kırışıklıkların giderilmesinde önemli rol oynamakta. Kırışıklıklardan yakınıyorsanız ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız Hindistan cevizi yağını mutlaka tüketmelisiniz. Bunun yanı sıra cildi nemlendirici bir özelliği de bulunmaktadır. Böylelikle daha yumuşak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

hindistan-cevizi