Sağlıklı Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

Günümüzde kadınların en büyük sorunlarından biri saçlarının çabuk yıpranmasıdır. Özellikle uzun saçlara sahip kadınlar çabuk yıpranan saçlardan daha çok şikayetçi olmaktadır. Mevsim geçişlerinden, stresten, hava kirliliğinden ve bunlara benzer birçok sebepten dolayı saçlarınız yıpranıp güçsüzleşebilir. Saçınızın sağlıklı kalmasını sağlamak ise oldukça zordur. Fakat bu sağlıklı saçlara ulaşmak imkansız değildir. Elbette yıpranan saçların önüne geçmek için yapabileceğiniz birçok yöntem var. Biz de bu yazımızda sizler için sağlıklı saçlar için ipuçları vereceğiz.

Hacimli ve Sık Görünen Saçlar İçin Yapılması Gereken Yöntemler

İlk olarak duş sonrası yapmamız ve yapmamamız gerekenlere değinelim. Duştan sonra saçlarınıza fırça sürmemeniz saçlarınız için faydalı olacaktır. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi ıslak saçlara fırça sürmek saçların çabuk yıpranmasına ve kopmalara neden olur. Ayrıca kırıkları da arttırır. Bunun yerine saçlarınızı havlu ile hafifçe sarmanız daha faydalı olacaktır. Bunların haricinde ise saçlarınızı her gün yıkamamanızı öneririz. Çünkü çok sık yıkanan saçlar doğal nemini kaybederek güçsüzleşir. Saçlarınızı her gün yıkamak yerine haftada 2 veya 3 defa yıkamanız daha yararlı olacaktır. Ayrıca her yıkamadan sonra mutlaka nemlendirici özellikli, saç tipinize uygun saç bakım kremlerini ve saç kürlerini kullanmalısınız.

kuafor-sac-kesimi

Saç kurutma makinelerini ve düzleştiricileri çok sık kullanmamanızı da tavsiye ederiz. Çünkü yüksek ısı yayan bu aletler saçınızın nemini kaybetmesine neden olur. Nemini kaybeden saç ise parlaklığını kaybederek sağlıksız bir hale gelir. Unutmayın nem saç için önemlidir.

sac_kurutma_makinesi

Saçlarınızın sağlığını korumak için sık sık kestirmekte yararlı olacaktır. Özellikle kırıklarını aldırmak önemlidir. Bundan dolayı da 1,5-2 ayda bir mutlaka saçınızı kestirmelisiniz.

sac-kremi-kullanimi

Tüm bunların haricinde sigara gibi alışkanlıklarınızdan kurtulmalısınız. Sigara tüm bedene zarar verdiği gibi saçlara da zarar vermektedir. Ayrıca sağlıklı beslenmeyi de ihmal etmemelisiniz. Unutmayın saçlarınız yediğiniz besinlerden gerekli vitamin ve mineralleri alamazsa sağlıksız bir hale gelmesi kaçınılmazdır.

Eğer saçlarınızın sağlıksız olduğunu düşünüyorsanız verdiğimiz ipuçları mutlaka işinize yarayacaktır. Fakat saçlarınızın bir uzman kontrolünden geçmesi de önemlidir. Uzman kontrollerinizi de yaptırmayı ihmal etmeyin.