Güzel Bir Cildin 5 Düşmanı

Tired businesswoman

Her insan, ciltlerinin güzel ve sağlıklı olmasını ister. Özellikle kadınlar, ciltlerinin pürüzsüz, güzel ve canlı olması için çaba sarf ederler. Fakat sarf edilen çabalara, kozmetik ve bakım ürünleri için harcanan paralara rağmen bazen sonuca ulaşamayabiliriz. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise dikkatsiz davranmamızdır. Cildimiz için kötü sonuçlar doğuran, adeta cilt düşmanı olan şeyleri hayatımızda tutmamızdan dolayı verilen emeklerin hepsi boşa gidebilmektedir. Biz de bu yazımızda cilde iyi gelmeyen, cilt düşmanı diyebileceğimiz 5 şeyi bir araya getirdik.

Doğal Gençleştirci Krem Nasıl Yapılır

1.Şeker

Şeker, hem vücut sağlığı açısından hem de cilt sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Doktorlar, yıllardır insanların şeker tüketmelerini bırakmalarını tavsiye etmektedir. Ciltte oluşan kızarıklık ve lekelerin en büyük nedenlerinden biri hiç şüphesiz şekerdir. Şeker, vücutta bulunan kalsiyum ve diğer mineralleri kendisine çeker ve toplar. Bu da vücutta dokuların kaybolmasına neden olur. Bunun yanı sıra cilde sarkmalara ve gevşemelere neden olduğunu da söylemekte yarar var.

seker

2.Güneş Işınları

Güneş elbette gezegenimiz ve bizler için olmazsa olmazdır. Fakat güneşin yararları gibi zararları da bulunmaktadır. Özellikle de güneşin UV ışınları oldukça zararlıdır. UV ışınları ciltte oluşan lekelerin, kırışıklıkların sebeplerinden biridir. Bu durumun oluşması ise UV ışınlarının C vitaminlerini etkisiz hale getirmesinden kaynaklanır. C vitaminleri etkisiz hale gelip azaldığından dolayı yeni hücre üretimi ve eski hücrelerin yenilenmesi tam anlamıyla yapılamaz. Bu da lekelere ve diğer sorunlara neden olur.

gunes-isinlari

3.Yağlar

Yağ, tükettiğimiz hemen her besinde bulunmaktadır. Yemeklerimizde de sıklıkla kullanırız. Fakat bazı yağlar cilt için zararlı olabilmektedir. Özellikle kalitesiz yağlar cildin düşmanlarından biridir. Kırmızı etlerde, cipslerde, fast-food ürünlerinde bulunan yağlar ve margarinler cildi olumsuz etkilemektedir. Bu yağlar yerine zeytinyağı, fındık yağı, soya yağı gibi yağları tüketmeniz hem vücut hem de cilt sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

4.Sigara

Bugün dünya üzerindeki hemen herkes sigaranın zararlarını bilmektedir. Vücudun tamamına zarar veren sigara elbette cilt için de oldukça zararlıdır. Akciğeri oksijensiz bırakmasından dolayı cilde yeteri kadar oksijen iletilmesine engel olur. Bu da cildin incelmesine ve sarkmasına ortam sağlar.

sigara-zararlari

5.Stres

Çağımızın en büyük sorunlarından biri strestir. Stres, insanların daha çabuk yaşlanmasına neden olur. Stres sıkıntısı çeken insanlarda kortizol denilen bir madde salgılanır. Salgılanan bu madde nedeniyle de yaşlanma hızlanmaktadır. Elbette bunun önüne geçmek için stresten uzak durmaya çalışın.

Tired businesswoman
Tired businesswoman