Saç Kırıklarından Nasıl Kurtulurum?

Her kadın için saçlar oldukça önemlidir. Saçların ışıltılı ve güzel görünmesi, ilgi çekmesi her kadının isteyeceği şeylerdir. Bunu sağlamak için de saç bakımı fazlasıyla öneme sahiptir. Fakat saç bakımının yanı sıra uzak durulması gereken, saçları güçsüzleştirip kırılmasına yol açan uygulamalar da yapılmakta. Mesela saç şekillendirici spreyler, jöleler gibi ürünleri çok sık kullanmaya başladığınızda saçlarınızın giderek güçsüzleştiğini ve kırılmaya başladığını göreceksiniz. Ayrıca bunlara ek olarak saçları perma, röfle, boyama gibi işlemlere çok sık maruz kalan saçlar da giderek güçsüzleşmektedir. Peki, saç kırıkları neden oluşur?

Boyalı Saçlar İçin Renk Koruma Yöntemleri

Günümüzde birçok kadın saçlarının güzel gözükmesi, belli bir şekle girmesi için çeşitli yollar denemektedir. Denenen bu yollar bazen işe yarasa da bazı durumlarda da tam tersi bir etki bırakmaktadır. Saçlara uygulanan boyalar, perma gibi kimyasal uygulamalar saç için zararlıdır. Özellikle de çok sık tekrarlanan kimyasal uygulamalar saçın çok hızlı bir şekilde güçten düşmesine neden olur. Bu da saç kırıklarını beraberinde getirir. Buna ek olarak saçların toplanırken sıkı bağlanması da saç kırıklarına sebep olur. Saçları bu şekilde toplamak yerine saç tokaları ile rahat bir şekilde toplamak daha yararlı olacaktır.

Ayrıca saçların şekil alması için düzleştirici, fön makinesi, saç maşası gibi aletleri çok sık kullanmak da yine saçlar için oldukça zararlı olup, saç kırıklarına neden olmaktadır. Özelikle kuru saçlara sahipseniz saç kırıklarına çok dikkat etmeniz gerekir.

Woman with hair wrapped around finger
Woman with hair wrapped around finger

Peki, Saç Kırıklarının Önüne Geçmek İçin Neler Yapabiliriz?

Günümüzde birçok kadın saç kırıklarından şikayet etmekte fakat buna kalıcı bir çözüm bulmak yerine anı kurtaracak çözümleri tercih etmektedirler. Saçlarında kırıklar oluşan çoğu kadın soluğu kuaförlerde ve güzellik merkezlerinde almaktadır. Saç uçlarını kestirerek kırıklardan kurtulacağını zannetmektedir. Fakat bu yapılan sadece bir süreliğine güzel bir görüntü sağlamaktan öteye geçmemektedir. Bunun yerine bazı noktalara dikkat ederek kırıkların önüne geçmeniz mümkündür.

İlk olarak ısı yayan aletleri mümkün olduğunca az kullanmaya özen gösterin. Hatta yapabiliyorsanız hayatınızdan çıkarmayı deneyin. Buna ek olarak saçlarınızı tararken geniş aralıklı tarakları tercih edin. Hep aynı model ve hep aynı yöne doğru taranan saçlardan vazgeçin. Saç bakımlarınızı düzenli olarak yapın ve saç bakımı için kullanacağınız ürünleri araştırarak, saçınız için zararlı olamayacak ürünleri tercih edin. Bu konuda doğal ürünleri de tercih edebilirsiniz.